טיפול EMDR

טיפול EMDR היא טכניקת טיפול חדשה יחסית, שבמקור פותחה לטיפול בסבל הנגרם מהפרעת פוסט טראומה (PTSD). הפרעה פוסט טראומטית היא מצב קשה הנובע מטראומה או טראומות שנחוו בעבר, ומאפיין אותה מגוון קשיים כגון עוררות יתר, שינויים שליליים בחשיבה ובעולם הרגשי, תסמינים חודרניים (כמו פלאשבקים וסיוטים), והימנעות מפעילויות שונות, לעיתים עד כדי הימנעות מלצאת מהבית.

יעילות במחקרים

EMDR הוכחה כיעילה במחקרים שנערכו על לוחמים לשעבר ממלחמת ויאטנם שסבלו מ-PTSD לאורך שנים רבות. המחקרים מצאו שהשימוש בטכניקה הזו אפשר שיפור במצבם אחרי תהליך טיפולי יחסית ממוקד ולא ארוך, מה שמהווה אחד היתרונות הבולטים של השיטה. לאורך הזמן, נמצא שהשיטה יעילה לא רק לטיפול בפוסט טראומה אלא גם במצבים נוספים כמו חרדות, דיכאון, וכן בטיפול בדפוסים שליליים שונים, כמו חוויות של חוסר ערך עצמי או התמכרויות.

טיפול באמצעות תנועת עיניים

העיקרון הבסיסי של טיפול EMDR הוא שימוש בתנועות בי-לטרליות, כלומר הפעלה סירוגינית של שני הצדדים של המוח – ימין ושמאל. התהליך נעשה בדרך כלל דרך תנועות עיניים ימינה ושמאלה, אך יכול גם להתבצע באמצעות מגע (כגון תיפוף על גוף המטופל) או דרך חוש השמיעה. במהלך הטיפול, המטופל מתמקד באירועים טראומטיים או באירועים שיצרו דפוסים שליליים שמשפיעים עליו בהווה, תוך שהוא עובר תהליך של הפעלה בי-לטרלית. מטרת הטיפול היא להקהות את התגובה הרגשית לאותם אירועים ולעבדם מחדש.

EMDR בשילוב מיינדפולנס

בנוסף לתנועות העיניים, טיפול EMDR בשילוב מיינדפולנס, שמטרתם להרחיב את היכולת של המטופל להיות עם מה שקורה לו, להתמודד עם כאבים ולשמור על מרחק מהם. ישנן תאוריות שונות המנסות להסביר את האופן שבו EMDR פועלת ברמה המוחית, אך המחקר עדיין לא מוצה לחלוטין בנושא. עם זאת, EMDR נחשבת לטיפול מבוסס ראיות מדעיות והוכחה כיעילה במגוון מחקרים. חשוב לציין שהשיטה אינה מתאימה לכל אחד, אך ישנם מקרים בהם היא מסייעת להביא לתוצאות חיוביות משמעותיות, כאשר אירועים טראומטיים הופכים לחוויות של צמיחה והתחזקות.